Etkinlikler ve Haberler

ETKİNLİKLER ve HABERLER

Ders içi ders dışı etkinlikler ve haberler

ETKİNLİKLER

Taksim Okulları - Ufuk Kocayol

Taksim Okulları - Girişimcilik Eğitimi

Kayhan Karlı'dan Gençlere Tavsiyeler

Ders Dışı Etkinlikler

Ders Dışı Etkinlikler

Ders Dışı Etkinlikler

Ders Dışı Etkinlikler

Ders Dışı Etkinlikler

Ders Dışı Etkinlikler

Ders Dışı Etkinlikler

Ders Dışı Etkinlikler

Ders Dışı Etkinlikler

Ders Dışı Etkinlikler

Ders Dışı Etkinlikler

Ders Dışı Etkinlikler

Ders Dışı Etkinlikler

Ders Dışı Etkinlikler

Ders Dışı Etkinlikler

BLOG

Bir Yaşayış Tarzı Olarak Girişimcilik

Girişimcilik bence bir meslekten ziyade hayatı yaşama şeklidir. Her meslek önüne girişimci sıfatını alabilir. Girişimci Mühendis, Girişimci Doktor, Girişimci Mimar ve hatta belki de Girişimci Yazar… Neden olmasın? Günümüzde girişimcilik kavramını ele aldığımda genç neslin bu kavramı tonla para kazanma ve ünlü olma aracı olarak gördüğünü fark ettim. Bu yanlış tanımdan doğan sıkıntıları da işin bizzat içinden görerek bazı tespitlerde bulundum.


Öncelikle şunu anlamakta fayda var. Bir girişimin uzun vadede para kazanması onun başarılı bir girişim olduğunu gösteren kriterlerdendir ama uzun bir süre para kazanmaması onun başarısız olduğunu göstermez. Girişimcilik sadece para ve ün kazandırmaz. Hayatını girişimci olarak yaşamaya başladıktan sonra paradan ziyade çok daha değerli birçok kazanım elde edersin. Mesela bizzat yaşamış ve yaşayan biri olarak kendimden örnekler vereyim. Girişimci olarak yaşamaya başladıktan sonra mevcut entelektüel seviyen ciddi anlamda artış gösterir. Prof. Dr. İlber Ortaylı entelektüel insanı “Vazifesi olmayan işlerle uğraşan insan.” olarak biraz mizahi bir şekilde tanımlamıştır. Bu tanıma göre aslında vazifeniz olmayan ama bir girişim yürütürken kesinlikle vazifeniz haline dönüşmüş bir sürü işle içli dışlı oluyorsunuz. Örneğin finans, hukuk, yönetim bilimleri, teknoloji, topluluğa hitabet, topluluk yönetimi vs. diye bu çoğaltılabilir.


Başka bir örnek ise insan okuma yeteneği diyebiliriz. Bu tarz yetenekler kariyerinize girişimci sıfatıyla devam etmek istemeseniz bile iş hayatınızda çok işinize yarayacaktır. Proje çalışmalarınız sırasında ister istemez bir sürü insanla muhatap olmanız ve onları ikna etmeniz gerekir. Bunun için de onları çabucak analiz edip, davranışlarını çözmeniz gerekir. Belli bir süre sonra bu işte daha iyi olmaya başladığınızı ve bu yeteneğin günlük hayatınızı bile kolaylaştırmaya başladığını fark edeceksiniz.


Bir de bu işin çevre edinme kısmı var. Girişimcilikte genelde "network" diyoruz. Projenizi yürütürken size yardımcı olacak alanında uzman bir sürü çok değerli insanla tanışıyorsunuz. Bu insanlar size sadece girişimcilik ile ilgili bilgileri aktarmıyorlar. Kariyer planlamaya, düşünme şekillerine vs. birçok alanda size mentörlük yapıyorlar ve bağlantıyı koparmamayı başarırsanız yapmaya devam ediyorlar. Bu tarz danışmanlıklar için para veren insanlar tanıyorum ama mentörlerinizin çok çok büyük çoğunluğu bu işi gönüllü olarak yapıyor. Yapıyorlar çünkü girişimci ruhunuzla onlara gelecek vaat ettiğinizi kanıtlıyorsunuz.


Bu örnekler sayısız çoğaltılabilir. Girişimciliği yanlış anlamayan her insan bu kazanımlardan ve nicelerinden yararlanır. Ben de yeni nesil bir girişimci olarak yeni nesil girişimcileri gözlemleyip aslında bir öz eleştiri yapıyorum ve şunu görüyorum: Bizim neslimiz girişimciliği çoğunlukla çok para kazanma ve hava atma aracı olarak görüyor ve bu sorun bir sürü maymun iştahlı girişimci yaratıyor. Çabucak heveslenip çabucak sonuç bekleyen ve bu sonuçları alamadığında hayal kırıklığına uğrayan girişimciler yaratıyor. Bu yüzden girişimciliğin yanlış anlaşılmasına ve yanlış yayılmasına yol açıyor. İşin özünü kaçırmamakta fayda var. Bence girişimciliğe genç yaşta çok zengin olma aracı olarak değil de genç yaşta çok yoğun kazanım elde etme aracı olarak bakılmalı.


İşin ana fikrine baktığımızda kısacası şunu görüyoruz: Girişimciliği sadece bir meslek olarak görmeyip onu hayatı yaşama şekline dönüştürdüğünüzde buradan edindiğiniz yeteneklerin hayatınızın temeline dair kazanımlara dönüştüğünü göreceksiniz. Bu kazanımları elde etmek ve hayata uyarlamak sizin elinizde. Girişimcilik sıfatını doğru kullanmaya bağlı. Buradan bir de tavsiyede bulunmak istiyorum. Girişimcilik tanımlarının sizi yönlendirmesine izin vermeyin, o tanımları kendi hayatınıza uyarlayın. Çok daha başarılı olduğunuzu göreceksiniz.


Danışman


Arda TAMAHKAROĞLU

Lisede Girişimci Olmak

Üniversitelerden çıkan girişimcileri çok duyuyoruz, hiç liseli girişimci gördünüz mü? Liseli girişimci mi? Liseli öğrenci üniversite sınavına hazırlanmalı bir kere, start-up falan zaman ayıramaz ki. Bunlar her gün karşılaştığım durumlardan birkaç örnek. Headports’ta stajyer iken yazdığım ilk kod için Headports’un CTO’su -çok değerli birisi benim için- Ahmet Emre Abim “Bu yazdığın kodu üniversitede bitirme tezi olarak veriyorlar” dediği zaman da “ÜNİVERSİTE” terimine karşı bir sallantı yaşadığımı söylemeliyim.


Bu yıl 11. sınıf oldum ve anlaşılan herkes artık senin üniversite sınavı için bir şeyler yapmaya başlamanı istiyor. Bu kaos ortamına baktığım zaman aklıma küçükken izlediğim bir çizgi filmden kesit geliyor. Cedric, “Eğer 8 yaşındaysanız ve aşıksanız hayat çok zor olabiliyor” diyordu. Kendime uyarladığım zaman ortaya bu çıkıyor. “Eğer Liseliyseniz ve girişimci olmak istiyorsanız hayat çok zor olabiliyor.”


Peki planım ne olacak?

Gideceğim yol çok riskli ve ben bu riski almaya hazırım. Tek motivasyonum ise bu yolun Türkiye sınırları içerisinde büyük bir risk taşıması. Daha üniversite için neredeyse 2 yılım var ve bu süre içerisinde kendimi geliştirebilir ve Dünyanın bir yerinde benim gibi düşünen insanları öncelikli gören bir üniversiteye gidebilirim. Kendim ve insanlar için ne, neler yapabildiğime bakan; sınav notları ile değil, projeleri ile başarılı olmuş öğrencilere öncelik veren bir üniversite…


Riskli olacak evet aynı zamanda yorucu da olacak. Ama sonunun güzel olduğunu gördüğümüz zaman yanımda olacak insanlarla muhteşem işler başaracağız. MIT’nin derslerini online olarak izleyebiliyorken, Coursera’dan Stanford’a bağlanabiliyorken, Udemy’den milyonlarca eğitime ulaşabiliyorken, Türkiye’de şuan benim ilk kodumu bitirme tezi olarak isteyen bir üniversite için lise hayatımdan ödün vermeme gerek var mı? Eğer Liseliyseniz ve girişimci olmak istiyorsanız hayat çok zor olabiliyor. Ama biliyorum. All izz well.


Taksim Koleji Öğrencisi


Mert SADAYGayrettepe Mahallesi Hattat Halim Sokak No:15 Balmumcu Beşiktaş / İstanbul

0850 346 34 01 / 0212 356 00 74

Copyright 2021